Parkinson Belirtileri Nelerdir?

Parkinson belirtileri; ilk belirti olarak genellikle vücudun bir tarafında, kaslar serbest haldeyken görülen titremedir. Titreme çoğu zaman hasta ayaktayken kollarının iki yana sallandığı zamanlarda, kollarını koltuk kenarlarına koyduğu ya da kucağında birleştirdiği durumlarda daha sık görülür. Parkinson hastalığına sahip fakat belirti olarak titreme göstermeyen bazı hastalar da vardır. Bu tip hastalarda ilk belirtiler ağır hareket etme, katılık ve katı yüz ifadeleri üzerinden kendini gösterebilir.

          Titreme, hastalığın ilerleyen evrelerinde hareketlerde yavaşlık, donukluk, kısa adımlarla yürüme, öne eğik bir şekilde yürüme, duruş ve denge bozuklukları, kaslarda sertleşme gibi günlük yaşantıyı derinden etkileyen şekillerde artarak devam eder. Öyle ki Parkinson hastalığının ilerleyen evrelerinde titremenin şiddetinden hasta en ufak objeyi tutamaz hale gelebilir ya da denge bozuklukları ani düşmelere sebep olabilir. Bu da hastanın güvenliği için devamlı göz önünde bulunmasını gerektirebilir. Tüm bu belirtilerin dışında ağızdan salya akması da sık gözlenen bir bulgudur. Sebebi belirsiz bir şekilde tükürük salgısının artması bu duruma sebep olmaktadır.

          Parkinson çok yavaş ilerleyen bir rahatsızlık olduğundan dolayı belirtiler ilk zamanlarda kendini pek fazla göstermez. Fakat Parkinson’da erken tanı ve tedaviyle daha iyi sonuçlar alındığı da bilinmektedir. 

 

Daha fazla bilgi vermekten mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçin!

 
 
 

 

 

 

Daha fazla detay almak için haftanın her günü 24 saat bize 444 70 44 numaralı çağrı merkezi numaramızdan ulaşabilirsiniz.