Kadavra Donör Böbrek Nakli

Kadavra Donörden Böbrek Bekleme Listesi

Kronik böbrek yetmezliği olan hasta kadavradan böbrek nakli olmak için Sağlık Bakanlığı Ulusal koordinasyon Sistemine kayıt olmalıdır. Bu amaçla Böbrek nakli yapılan bir merkeze başvurması gerekir. Bu merkezde gereken tetkikler yapılır ve herhangi bir engel saptanmaz ise sisteme kaydedilir. Kadavra Böbrek Nakli İçin Yapılan Testler Kadavra böbreği bekleme listesindeki adaylar da tıpkı canlı vericiden transplantasyon yapılacak adaylar gibi incelenir. Ancak bir kadavra böbreği bulunma olasılığının zamanı belli olmadığı için, süre geçtikçe önceden yapılmış muayene ve bazı laboratuar incelemelerinde değişiklikler olabilir. Bu nedenle kadavra böbreği bekleme listesindeki hastaların belli aralıklarla, muayene ve laboratuar incelemeleri yineletmeleri gereklidir. Kısaca; kadavra böbreği bekleyen hastalar ameliyata her an hazır durumda olmalıdır. Kadavra Böbrek Listesine Kayıtlı Hastalar İçin Bekleme Süresi Ülkemizde bugün için kesin bir süre belirtmek mümkün değildir. Listeye çok yeni giren bir hasta, uygun tipte böbrek çıkması ile kısa zamanda transplantasyon şansına kavuşabileceği gibi bazen de uygun bir böbrek çıkmadığı için uzun süre beklenebilir. Halkımızın bilinçlenerek daha fazla organ bağışında bulunması bekleme süresini kısaltacaktır. Kadavra Böbrek Bulunduğunda Hastalarla İletişim Transplantasyon ünitesinde bilgisayarda kadavra böbreği bekleyen tüm hastaların telefon numaraları kayıtlıdır. Uygun bir kadavra böbreği çıktığında günün herhangi bir saatinde size telefonla haber verilerek, transplantasyon ünitesine gelmeniz istenecektir. Size daha kolay ve kısa sürede haber verebilmemiz için, varsa, birden fazla telefon numaranızı ve yakınlarınızın da telefon numaralarını bildirmeniz faydalıdır. Telefon numaranızda bir değişiklik olduğunda bunu hemen üniteye bildirmelisiniz.

Böbrek Bulunduğu Hangi Hastaya Nakil Yapılacağı Kararı

Hayır. Bir kadavrada elde edilen iki böbrek için yaklaşık 10 hasta üniteye çağrılmaktadır. Burada, hemen yapılan fizik muayene ve acil laboratuvar incelemeleri sonucunda, ünite hekimlerinden oluşan bir kurul tarafından karar verilmekte ve durumu en uygun olan hastaya böbrek takılmaktadır. Öncelik sırası Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Böbrek nakli yapılmayanlara ise bunun nedenleri açıklanır ve hastalar evlerine gönderilir. Kadavra Böbrek Transplantasyon İçin Haber Verildiğinde Yapılması Gerekenler Öncelikle bu saatten itibaren hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Bekleme listesindeki bir hastanın küçük bir çantada, kişisel eşyaları (pijama, terlik gibi) her an hazır olmalıdır. Özellikle şehir dışından gelecek hastaların telaşa kapılmamaları ve hazırlanmak için vakit kaybetmemeleri önemlidir. Çağrıldığınızda yanınıza eşyaları da alarak en hızlı ulaşım aracı ile, uzak bir şehirde oturmaktaysanız mümkünse uçakla, üniteye gelmelisiniz.

Kadavradan Ve Canlıdan Yapılan Böbrek Naklinde Başarı Oranı

Canlı donör böbrek nakli kadavraya göre daha başarılıdır. Bunun nedeni daha iyi bir hazırlık yapılır, doku uyumu daha iyidir, böbreklerin bekleme süresi daha kısadır. Ortalama 1 yıllık başarı canlı donör nakilde %95-98, kadavra donörde %90-95’tir.